VJS palkitsi kauden 2022-2023 pelaajia ja toimihenkilöitä

Päättäjäisissä pelattiin VJS Cup, jossa roolit ovat vaihtuneet: joukkueiden pelaajat toimivat valmentajina ja kannattajina, vanhemmat, valmentajat ja muut toimihenkilöt pelaajina. Kuva: Jari Mäensivu

VJS vietti kauden 2022-2023 päättäjäisiä lauantaina 4.11. Aktia Areenalla. Päättäjäisissä pelattiin jo ensimmäisellä kerralla klassikoksi muodostunut VJS Cup, ja pelien päätteeksi palkittiin päättyneen kauden ansioituneita pelaajia, valmentajia ja muita seuratoimijoita.

Kiitos kaikille menneestä kaudesta!

Palkittavat kaudelta 2022-2023 

Lapsiurheiluvaihe 1

Ikäluokkien U6-, U7- ja U8-joukkueet palkittiin kausimitalilla kiitoksena upeasta kaudesta ja kehittymisestä kauden aikana.

Lapsiurheiluvaihe 2

PU9/Valk 

 • Vuoden kehittyjät
  • Ruben Kähkönen: Ruben on kehittynyt tosi lyhyen ajan sisällä keltaisista punaisiin asti ja on joka treeni ja peleissä keskittynyt. Tärkeä pelaaja joukkueelle.
  • Etri Reqica: Pelaaja, joka on 1v1 tilanteissa tosi hyvä ja tärkeä pelaaja joukkueelle. Vahva ja halukas oppimaan uusia asioita, aina aktiivinen.
 • Vuoden urheilijat
  • Aleksi Laukkanen: Aleksi on ollut aina treeneissä sekä peleissä aktiivinen, hyvin kehittynyt ja vaikuttanut hyvin peleihin!
  • Vilho Lindroth: Vilho on tosi tärkeä pelaaja, haluaa aina oppia, on kehittynyt paljon ja on yksi joukkueen tärkeimpiä pelaajia. Vilho on myös tosi hyvin ohjannut treeneissä sekä peleissä omia kavereita.

PU9/Pun 

 • Vuoden kehittyjät
  • Diar Zaberxha: Diar on osallistunut harjoituksiin erittäin aktiivisesti ja kehittynyt todella paljon, etenkin pallottomana pelaajana toimimisessa.
  • Enna Kleemola: Enna on tehnyt hienoa työtä harjoituksissa ja vapaa-ajalla, minkä myötä on kehittynyt todella paljon.
  • Jadaan Alahmad: Jadaanilla on joukkueen paras harjoitusaktiivisuus ja osoittanut halua kehittyä jokaisissa harjoituksissa.
 • Vuoden urheilijat
  • Väinö Mäki: Väinö on nuoresta iästään huolimatta hieno urheilijanalku ja esimerkki muille joukkuekavereille.
  • Emil Sjögren: Emil on osoittanut sinnikkyyttä ja hienoa yrittämistä niin harjoituksissa kuin peleissä.
  • Ali Aldouri: Ali on kunnianhimoinen ja taisteleva urheilijanalku.

TU9-10 

 • Vuoden kehittyjät
  • Sania Pape-Mustonen & Olivia Mikkola: Nämä pelaajat ovat osoittaneet poikkeuksellista sitoutumista ja halua kehittyä. He ovat tehneet valtavasti töitä ja saavuttaneet merkittäviä tuloksia. Pelaajat ovat joukkueelle inspiroivia esimerkkejä siitä, miten päättäväisyydellä ja omistautumisella voi saavuttaa mitä tahansa. Tiedämme, että tulevaisuudessa teillä on vieläkin upeampia saavutuksia edessä. Onnea vuoden kehittyjille!
 • Vuoden urheilijat
  • Karoliina Heikkinen & Nikole Minaeva: Nämä pelaajat ovat inspiroineet omia joukkuekavereita ponnistelemaan parhaimpaan ja näyttäneet heille, mitä voi saavuttaa kovalla työllä ja sitkeydellä. Vuoden urheilijat ovat osoittaneet loistavaa suorituskykyä kentällä ja kentän ulkopuolella. He ovat tehneet vaikutuksen sekä urheilullisilla saavutuksillaan että myös heidän esimerkillisellä asenteellaan ja urheiluhengellään. He ovat osoittaneet, että urheilu ei ole pelkästään kilpailua, vaan myös yhteisöllisyyttä ja kasvua. Haluamme kiittää vuoden urheilijoita heidän sitoutumisestaan ja kovasta työstään. He ovat todellisia esikuvia omille joukkuelaisille. Jatkakaa loistavaa työtä ja inspiroikaa kaikkia vieläkin enemmän!

PU10/Valk 

 • Vuoden urheilijat:
  • Aarne Kylänpää: Kauden aikana tapahtunut kehitys on huimaa. Aarnen pystyy laittamaan pelipaikkaan kuin pelipaikkaan A-ryhmässä – myös maalivahdiksi.
  • Joona Hauhia: Joona on yksi joukkueen kehittyneimmistä maalivahdeista. Hän kuuntelee, oppii ja omaksuu asioita. B-ryhmän kantava maalivahti tärkeillä kopeilla.
 • Vuoden kehittyjä:
  • Noel Lempinen: Noel on entistä kokonaisvaltaisempi pelaaja kauden 2022-2023 kehittymisen jälkeen. Hän on tehnyt maaleja virallisissa viime peleissä noin neljän maalin keskiarvolla useilla eri tavoilla. Lisäksi hän on alustanut tekemiensä maalien ohella muiden tekemiä maaleja. Todella monipuolinen hyökkääjä A-ryhmässä.
  • Hayden Bruhn: Hayden pääsi loppukaudesta niin hurjaan vireeseen, että upeat otteet nostivat hänet kiistatta B-ryhmästä A-ryhmän peleihin. Pallokosketus, liike, syötöt, kulmapotkut ovat huippuluokkaa. Taitoa ja osaamista löytyy.

PU10/Pun 

 • Vuoden kehittyjät
  • Khaalid Jama Khadar
  • Albion  Baku 
 • Vuoden urheiijat
  • Liam Conniffe
  • Elia Hakkarainen 

TU11 

 • Vuoden kehittyjät
  • Alma Mäkinen: Almalla on näkynyt erinomaista edistymistä pelitaidoissa, periksiantamattomuudessa ja harjoittelun tavoitteellisuudessa.
  • Klaara Kattilamäki: Maalivahtina Klaara on päässyt jo kärkiryhmään, myös kenttäpelaajana monipuolista edistymistä eri rooleissa.
  • Nelli Lehtonen: Taitojen kehittyessä itseluottamus ja pelirohkeus ovat kasvaneet ja tulosta tulee.
 • Vuoden urheilijat
  • Elsa Gröhn: Elsa on todella ahkera omatoimiharjoittelija, joka vaatii itseltään paljon, yrittää parhaansa, keskittyy ja kuuntelee. Erinomainen valmennettava.
  • Louna Teräs: Louna on taistelijaluonne, joka ei anna periksi missään tilanteessa. Aktiivinen ja tunnollinen harjoittelija.
  • Aada Busi: Aada on tunnollinen ja oppimishaluinen harjoittelija, keskittyy ja kuuntelee, yrittää parhaansa.

PU11/Valk 

 • Vuoden kehittyjät
  • Elmo Pakkala
  • Noel Rusila 
 • Vuoden urheilijat
  • Ibrahim Ali Khalid Abdisamad
  • Amirhafiz Heydari 

PU11/Pun 

 • Vuoden kehittyjät
  • Akseli Korpivaara: Akseli on nostanut itsensä kovalla työllä kakkosryhmästä ykkösryhmän vakiopelaajaksi.
  • William Leppänen: William on kehittynyt kokonaisvaltaisessa pelissä ja ottanut ison roolin kentällä.
 • Vuoden urheilijat
  • Eemi Mäkitie: Eemi erottuu timanttisella asenteellaan kentällä ja kentän ulkopuolella.
  • Konsta Partanen: Loukkaantumisista huolimatta Konsta on äärimmäisen kovalla motivaatiolla mukana.

Nuorisourheiluvaihe 

TU12/Pun 

 • Vuoden kehittyjät
  • Vilma Luostarinen: Vilman perustaidot ovat kehittyneet vuoden aikana todella paljon.
  • Anni Ahola: Annin asenne harjoitteluun on kehittynyt merkittävästi.
 • Vuoden urheilijat
  • Jenni Salo: Jenni tekee tavoitteellisesti töitä kohti omaa huippuaan.
  • Lilli Sivonen: Lilli on sinnikäs ja erinomainen joukkuepelaaja, joka yrittää aina parhaansa.

PU12/Valk 

 • Vuoden kehittyjät
  • Luukas Teräsvuori: Luukaksella on hyvä työmoraali.
  • Ryan Gwanyalla: Ryanin pelinymmärrys on kehittynyt paljon.
 • Vuoden urheilijat
  • Tatu Rahkila: Tatu on osoittanut paljon taitoa sekä johtajuutta kentällä.
  • Toivo Mannola: Toivolla on hyvä työmoraali.

PU12/pun 

 • Vuoden kehittyjät
  • Vann Torran Fernandez
  • Michael Asante 
 • Vuoden urheilijat
  • Aaro Valkama
  • Jimi Nieminen 

TU12-14/Valk 

 • Vuoden kehittyjät
  • Emilia Kupari: Emilia on kehittynyt tänä vuonna todella paljon. Pelinopeus on kasvanut ja sitä kautta on nykyään yksi joukkueen luotettavimmista pelaajista. Ei koskaan luovuta.
  • Sumeya Hussein: Susu on ottanut tänä vuonna todella ison loikan eteenpäin. Hän elää jalkapalloa. Susun löytää joka päivä jalkapallokentältä ja tämä näkyy kehityksessä.
 • Vuoden urheilijat
  • Aada Törnqvist: Aada on joukkueen selkäranka. Aada osoittaa johtajuutta harjoituksissa ja otteluissa. Antaa aina 100% itsestään.
  • Rizuana Islami: Risse on taitava pelaaja, joka ei koskaan missaa harjoitusta tai ottelua. Rissen löytää yleensä vapaa-ajallakin harjoituskentältä. Aina positiivinen ja ystävällinen kaikille.

PU13/Valk 

 • Vuoden urheilija
  • Samuel Salo: Samuel on kehittänyt itseään omatoimisella harjoittelulla sekä joukkueharjoitteluun keskittymällä todella paljon kauden aikana. Hän on saanut ja ottanut vastuuta aina niissä peliryhmissä, joissa on pelannut.
 • Vuoden kehittyjä
  • Andri Järvi: Andri on aina paikalla, jos ei ole sairaana. Jokaisessa harjoituksessa ja pelissä pyrkii tekemään parhaansa ja antamaan kaikkensa kentällä. Vähäpuheinen joukkuepelaaja, joka osoittaa johtajuutta omalla esimerkillään.

PU13/1 

 • Vuoden kehittyjä
  • Oscar Granlund 
 • Vuoden urheilija
  • Aku Kiiskinen 

TU14/1 

 • Vuoden kehittyjät
  • Ella Hataro
  • Aino Isoviita 
 • Vuoden urheilijat
  • Annika Lundström
  • Lotta Suominen 

PU14/Valk 

 • Vuoden kehittyjä
  • Moise Sibomana: Moisa on kehittynyt todella nopeasti itselleen uudella pelipaikalla ja samalla ohjannut koko joukkueen peliä kovaäänisesti ja varmasti.
 • Vuoden urheilija
  • Piko Palonen: Piko on ollut läpi kauden joukkueen pelillinen johtaja, johon on voinut tukeutua tilanteessa kuin tilanteessa.

PU14/1 

 • Vuoden kehittyjä
  • Aapo Kupari 
 • Vuoden urheilija
  • Alexander Lönnberg 

TU15/1 

 • Vuoden kehittyjä
  • Veera Tolonen: Veera on kauden aikana jatkuvasti kasvanut isompaan vastuuseen joukkueessaan. Monipuolistanut varsinkin hyökkäyspelaamistaan ja on kehittynyt avainpelaajaksi keskikentällä.
 • Vuoden urheilija
  • Anni Hietala: Anni treenaa esimerkillisesti sekä joukkuetreeneissä että omalla ajalla. Tärkeä pelaaja omalle joukkueelleen ja isossa roolissa myös B-junioreissa.

PU15/Valk 

 • Vuoden kehittyjä
  • Miro Garcia: Miro on kauden aikana nostanut kiitettävästi tekemisen tasoa ja ottanut kapteenin roolin hienosti haltuun. 
 • Vuoden urheilija
  • Tatu Vinni: Tatu on ollut ratkaisevassa roolissa VJS/2-joukkueessa ja aina esimerkillisen hyvällä asenteella harjoituksissa ja peleissä mukana.

PU15/1 

 • Vuoden kehittyjä
  • Edion Jashari: Edion on intohimoinen pelille heittäytyjä. Kehittyi kauden aikana sekä kokonaisvaltaisesti että oman pelipaikan suoritteissa. Kärkenä kehityksen indikaattorina myös joukkueelle tehdyt tärkeät maalit.
 • Vuoden urheilija
  • Maximillian Aerts: Maximillian elää jalkapalloa. Huolehtii kokonaisvaltaisesti oman kehityksen maksimoinnista kentällä ja sen ulkopuolella. Maajoukkueen maalivahti, joka tarjoaa aina joukkueelle mahdollisuuden voittoon.

Lisäksi PU15/1-joukkue palkittiin upeasti saavutetusta Liiga Etelän pronssista. 

Huippu-urheiluvaihe 

PU16/1 

 • Vuoden kehittyjä
  • Daniel Hasa 
 • Vuoden urheilija
  • Roope Pikulinsky 

PU16-17/Valk 

 • Vuoden kehittyjä
  • Muscab Aybakar: Muscab on vakiinnuttanut paikkansa B-ryhmän ykköskärkenä, jonka johdosta viimeistelee tehokkaasti. Treenaa ahkerasti, minkä johdosta kehittyy.
 • Vuoden urheilija
  • Jimi Salonen: ”Säheltäjästä” kasvanut nuori, aktiivisesti treeneissä käyvä urheilija. Jimi ottaa tarjotun pelipaikan vastaan mukisematta ja suoriutuu siellä erinomaisesti.

PU17/1 

 • Vuoden kehittyjä
  • Tarmo Klen: Tarmo nousi nuorempana U17-pelaajana joukkueen kantavaksi voimaksi. Esimerkillinen harjoittelija, joka kehitti omaa pelaamistaan aina kun siihen oli pienikin mahdollisuus.
 • Vuoden urheilija
  • Olli Saksinen: Ollin tähtäin on huipulla ja ennen pitkää hyvä tekeminen johtaa sinne. Harjoittelee paljon ja laadukkaasti sekä elää nuoren huippu-urheilijan arkea.

TU16-18/Valk 

 • Vuoden kehittyjä
  • Saana Nuolikoski 
 • Vuoden urheilija
  • Aune Tukia 

TU16-18/1 

 • Vuoden kehittyjä
  • Saana Oksanen 
 • Vuoden urheilija
  • Tua Pennanen 

PU20/Valk 

 • Vuoden kehittyjä
  • Sampo Ripatti: Ikäluokan hyppääminen. Sampo pelasi paljon minuutteja ja oli tärkeä joukkueelle sopeutuessaan uuteen rooliinsa.
 • Vuoden urheilija
  • Miska Pitkänen: Miska oli joukkueen roolimalli, osallistui useimpiin tapahtumiin ja oli läsnä ennen harjoituksia ja jopa niiden jälkeen.

PU20/1 

 • Vuoden kehittyjä
  • Mikko Koivumäki: Mikko on tunnollinen harjoittelija. Vakiinnutti paikkansa avauskokoonpanossa tasaisella ja hyvällä suorittamisella pelistä toiseen.
 • Vuoden urheilija
  • Henrik Kaitera: Henrik on pelaajien valinta Vuoden urheilijaksi. Esimerkillinen harjoittelija, joka kasvoi johtajaksi kauden aikana. Todella hieno kausi topparina.

Miehet/2 

 • Vuoden kehittyjä
  • Topia Puumala 
 • Vuoden urheilija
  • Ville Vuori 

Aikuisjoukkueet

VJS/KiPa

 • Vuoden kehittyjä
  • Anna Kilpeläinen: KiPa:an vajaa vuosi sitten lähestulkoon aloittelijana tullut Anna on äärimmäisen motivoitunut oppimaan jalkapallon saloja. Annan treeniprosentti on joukkueen korkein. Anna käyttää treenien alkamista edeltävät minuutit pallon kesyttämiseen. Anna arvostaa palautetta. Anna kehittyi kauden mittaan kaikilla jalkapallon osa-alueilla.
 • Vuoden urheilija
  • Laura Willman: Joukkueemme taitavimpiin pelaajiin kuuluva Laura treenaa hyvällä asenteella, pelaa tuloksellisesti ja kannustaa joukkuekavereita. Laura on vahva pääpalloissa ja periksiantamaton kaksinkamppailuissa.

Seurapalkinnot

Vuoden vapaaehtoiset: 

Mervi Pietarinen 
Miesten edustusjoukkueiden ottelutapahtumien kantava voima yhdessä viime vuonna palkitun Sirpa Iikkolan kanssa. Superluotettava ja aina valmis auttamaan.

Maria Sillanpää 
Toki kiitos valmentajien, mutta ehdottomasti myös joukkueenjohtaja Marian, on tämä tyttöjoukkue pysynyt yhtenäisenä ja erittäin elinvoimaisena. Maria tekee myös merkillepantavaa työtä seuran turnausten talkoojoukkueen johtamisessa. 

Kenneth Lundström 
Naisten edustusjoukkueen ottelutapahtumien vapaaehtoinen, joka esimerkiksi suoritti omatoimisesti anniskelupassin, jotta myynti saataisiin myös sen osalta naisten ottelutapahtumissa vetämään. Aina valmis auttamaan myös lapsensa joukkuetta. 

Maria Sillanpää (vas.), Kenneth Lundström ja Mervi Pietarinen palkittiin vuoden vapaaehtoisina. Kuva: Jari Mäensivu

Vuoden seurateko:

TU12/Punainen invincibles 

Koko kausi vailla tappioita kotimaassa. Ei ole lainkaan jokapäiväistä herkkua, että Vantaan Jalkapalloseurassa on koko valtakuntamme ylivoimaisin joukkue. Töitä on vielä paljon edessä, mutta lähtökohdat ainakin ovat kohdillaan. 

Palkitaan joukkue ravintola Wanda’sin palkinnolla, sekä samalla jaetaan heille Liiga Etelän kultamitalit. 

Maajoukkuepelaajat kaudella 2022-2023

Pojat: Maximillian Aerts, Kevin Haarma, Kevin Laas ja Niilo Siren 

Tytöt: Helmi Kumpulainen ja Eevi Leppänen 

Vuoden poikapelaaja pieni kenttä

Milo Papunen 

Milo on erittäin potentiaalinen nuori urheilijanalku ja hän on ollut erittäin tärkeässä osassa oman joukkueensa pelaamista läpi kauden. Milo pystyy pelaamaan monipuolisesti eri pelipaikoilla joukkueen tarpeen mukaan ja pelannut tällä kaudella niin keskikentän keskustassa, puolustuslinjassa ja ajoittain myös maalissa. Pelaa Milo millä paikalla tahansa, häneen voi aina luottaa että hän antaa kaikkensa joukkueen eteen ja on usein kentän parhaimpia pelaajia. Milo on toiminut myös joukkueen kapteenina ja osoittanut selkeä kasvua tässäkin roolissa kauden aikana – Milo on reilu joukkuekaveri, jonka kanssa kaikki tulevat hyvin toimeen. 

Vuoden tyttöpelaaja pieni kenttä

Aada Jyvä 

Aada on erinomainen 1v1 pelaaja, joka uskaltaa haastaa vastustajan kuin vastustajan hyvällä itseluottamuksella. Aada omaa myös erinomaisen vasemman jalan laukauksen. Aada oli yksi joukkueensa menestyksen tukipilareista ja pelasi suvereenin kauden omalla pelipaikallaan laidassa. 

Vuoden poikapelaaja iso kenttä

Niilo Siren 

Niilo on äärimmäisen kilpailuhenkinen nuori urheilija. Maajoukkueen runkopelaaja kantoi alkukaudesta vastuuta PU15/1-joukkueessa ja nousi kauden aikana kaksi vuotta vanhempien PU17/1 mukaan ja otti paikkansa joukkueessa. Niilo on periksiantamaton, terävä laitahyökkääjä, joka pystyy kontrolloimaan palloa pienissä tiloissa ja luomaan etuja itselleen ja joukkueelleen. 

Vuoden tyttöpelaaja iso kenttä

Kerttu Kiviniemi 

Kerttu onnistui tällä kaudella murtautumaan juniori-ikäisenä naisten edustusjoukkueen avauskokoonpanoon ja oli merkittävässä roolissa nousuun päättyneellä kaudella. Vahva ja röyhkeä hyökkääjä auttoi joukkueitaan tulostavoitteiden saavuttamista kohti tehden naisten peleissä 13 maalia ja TU18-joukkueen peleissä 10 maalia. Fyysisen dominanssin lisäksi Kerttu hallitsee monipuoliset viimeistelytekniikat ja kykenee luomaan maalintekouhkaa myös parhaan maalintekoalueen ulkopuolelta. 

Vuoden valmentaja LUV

Markku Kokkarinen 

Markku on pitkänlinjan VJS-valmentaja, joka on tehnyt hienoa työtä perustasolla jo usean vuoden ajan. Markku on tunnollinen, vastuuntuntoinen ja tarkka valmentaja, joka on aina valmis ottamaan vastaan myös palautetta ja kehittämään toimintaa. Pelaajamäärä Markun luotsaamassa PU10/valkoinen-joukkueessa oli läpi kauden yli 50 pelaajaa, jota ei ole helppoa johtaa, mutta samalla hyvä osoitus siitä, että pelaajat viihtyivät hyvin joukkueessa. 

Laadukkaasta valmennuksesta kertoo myös se, että useita pelaajia on pystynyt nousemaan valkoisesta joukkueesta seuran kilpajoukkueeseen. Vuosi sitten valkoisista nousi useita pelaajia punaiseen joukkueeseen, joista neljä pelaajaa on valittu tulevan kauden ykkösjoukkueeseen. Tämän kauden päätteeksi toistakymmentä pelaajaa siirtyy uuteen punaiseen joukkueeseen. 

Vuoden valmentaja NUV

Jukka Kivinen 

Jukka on tehnyt määrätietoista ja pitkäjänteistä työtä 2011-syntyneiden tyttöjen kanssa ja luotsannut joukkueensa Suomen parhaaksi. Jukan viimeinen vuosi joukkueen kanssa oli historiallinen. Joukkueen 1. ryhmä pelasi U12-ikäluokassa täydellisen kauden. Keväällä 7 ottelua – 7 voittoa ja maaliero 82-2. Syksyn liigassa 9 ottelua – 9 voittoa ja maaliero 55-5. Myös joukkueen 2. ryhmä menestyi upeasti sijoittuen syksyn Ykkösessä toiseksi. Helmariliigassa joukkue voitti kevään tapahtuman ja saavutti näin suoran paikan ikäluokan kansainväliseen turnaukseen joulukuussa. Joukkue osallistui myös kesällä erittäin kovatasoiseen kutsuturnaukseen Puolassa, jossa joukkue sijoittui hienosti neljänneksi.  

Vuoden valmentaja HUV

Japheth Mwizerwa 

Jay saapui seuraan täksi kaudeksi ensisijaisesti miesten analyytikoksi mutta osoitti nopeasti, että on myös erittäin pätevä valmentaja U20/1-joukkueessa. Jay omaa intohimoisen luonteen, luontevan innostuksen ja on helposti lähestyttävä. Jay on myös osoittanut olevansa innokas oppimaan uutta ja valmis tekemään kaikkensa seuran eteen, tunteja laskematta. Jay otti haltuun miesten kakkosjoukkueen ja annoimme hänelle tehtäväksi nostaa vaatimustasoa ja tavoitella nousua Kolmoseen. Nämä tavoitteet hän saavutti tyylikkäästi ja taidokkaasti ja hän on omalla toiminnalla kehittänyt miesten kakkosjoukkueen keskeiseksi osaksi huippu-urheiluvaiheen pelaajapolkua. M/2 voitti oman Nelosen lohkonsa häviämättä peliäkään ja kauden ainoa tappio tuli Suomen Cupissa Ykkösessä pelaavalle Gnistanille. Jaylla on paljon potentiaalia kentällä ja sen ulkopuolella, ja odotamme innolla, että saamme auttaa häntä kehittymään tulevina kausina, jotta hän ainakin jonain päivänä oppii mittaamaan kymmenen metriä. 

Juhani Ojala -palkinto  

Joni-Jesper Rahkola 

Tärkein yksittäinen tekijä edustusjoukkueen toimintakulttuurin kannalta. Tasaisin suorittaja, joka panoksellaan sai muut sytytettyä tapahtumiin tarpeen vaatiessa. Pelaaja, joka yrittää parhaansa joka päivä ja uskaltaa heittäytyä pelille. Hänellä on myös rohkeutta kohdata haasteet menemällä niitä kohti ja hän uskaltaa epäonnistua onnistumisen ohessa. Hänen parhaita ominaisuuksia henkisten ominaisuuksien lisäksi ovat puolustamisen eri nyanssit. Näillä ominaisuuksilla on helppo povata menestystä tulevaisuudessa niin jalkapallossa kuin elämässä ylipäänsä. 

Joni-Jesper Rahkola ansaitusti palkintojensa kanssa. Kuva: Jari Mäensivu