U16-U20 TRIALS-VIIKOT

VJS:n pitkäaikainen panostus nuorimpiin ikäluokkiin ja laadukkaaseen junioritoimintaan on johtanut siihen, että laajoja laadukkaita ikäluokkia on noussut kohti aikuisiän kynnystä.  

Kausi 2022-2023 on vielä täysin auki huippu-urheiluvaiheen osalta, kun sarjat ovat vielä käynnissä ja kaikki joukkueet vielä taistelevat tavoitteiden saavuttamiseksi. Miesten nousutaistelu Kolmosesta Kakkoseen saattaa mennä jopa viimeiselle kiorrokselle asti.

Myös naiset taistelevat Kakkosen lohkovoitosta ja nousukarsintapaikasta Ykköseen. PU20/1 on mukavasti P20 SM-Sarjan keskikastissa. TU18/1 johtaa Ykkösen lohkoaan ja on matkalla kohti 2024 SM-Karsintaa.  PU17/1 vielä kamppailee mitaleista P17 SM-Sarjassa.

Seuramme strategian mukaisesti haluamme tulevaisuudessa olla Johtava urheilijoiden kasvattaja.

Tulevien vuosien aikana jatkamme tyttöjen joukkuerakenteen kehittämistä vastaamaan paremmin kilpaurheilun vaatimuksia ja panostamme merkittävästi huipulle tähtääviin pelaajapolkuihin, niin poikien kuin tyttöjen osalta.

HUIPPU-URHEILUVAIHEEN VISIO JA TAVOITTEET

Tarjota pelaajapolku jalkapalloammattilaisuuden kynnykselle

 • Pelaajat voivat kehittyä niin hyvin ja kilpailla niin korkealla tasolla VJS:ssa, että heidän ei tarvitse lähteä seurasta ennen kuin ammattilaisseura (Suomessa tai ulkomailla) tarjoaa heille ammattilaissopimuksen.

Menestyä yksilöinä

 • Pelaajia valitaan mukaan maajoukkueleireille ja he pelaavat maajoukkueissa.

Menestyä joukkueina

 • M/1 palaa Kakkoseen ja taistelee noususta Ykköseen vuoteen 2026 mennessä.
 • N/1 nousee Kansallinen Liigaan vuoteen 2026 mennessä.
 • M/2 nousee pelaa säännöllisesti Kolmosessa.
 • PU20/1 pelaa SM-sarjassa joka vuosi ja parantaa säännöllisesti sijoitustaan edellisestä kaudesta.
 • TU18/1 nousee SM-sarjaan 2023 mennessä, pysyy siellä vuosittain ja parantaa säännöllisesti sijoitustaan edellisestä kaudesta.
 • PU17/1 pelaa SM-sarjassa joka vuosi ja parantaa säännöllisesti sijoitustaan edellisestä kaudesta.
 • PU16/1 sijoittuu yli puolen välin Kakkosessa joka vuosi

HUIPPU-URHEILUVAIHEEN VAATIMUKSET

 • Harjoitteleminen ja pelaaminen hyvässä kilpailullisessa joukkueessa on tärkeä askel kohti pärjäämistä SM-tasolla tai korkeammilla sarjatasoilla miesten tai naisten jalkapallossa. Jokaisessa seuran huippu-urheiluvaiheen ykkösjoukkueessa pelaajilta vaaditaan korkeaa motivaatiotasoa ja aitoa halua tehdä määrätietoista työtä sekä oman, että joukkueen kehittymisen ja menestymisen eteen.
 • Kilpailullisuudella on erittäin merkittävä rooli seuran ykkösjoukkueissa. Ykkösjoukkueiden pelaajaringit ovat kovatasoisia ja laajoja, joten peliaika ei tule ilmaiseksi – se pitää ansaita. Valitsemme kuitenkin ykkösjoukkueisiin vain sellaisia pelaajia, joiden uskomme pystyvän taistelemaan roolista joukkueen pelaavassa kokoonpanossa. Yksi valmentajien keskeisistä tehtävistä joukkueen arjessa on tukea pelaajia kokonaisvaltaisesti. Jokaiselle pelaajalle, joka on valmis sitoutumaan ja kehittymään, on tarjolla riittävästi peliaikaa viikoittain tasolla, minkä valmennus näkee pelaajalle parhaaksi sillä hetkellä.

TRIALS-VIIKOT

 • PU16/1 ja PU17/1 -joukkueiden yhteiset trialsit ovat sekä ennen kauden vaihteen lomaa että sen jälkeen
  • Pidämme kaksi trials-viikkoa, kun pelaajien loppukauden rytmit vaihtelevat eri ikäluokissa ja tasoissa esim. jotkut 2008-syntyneet pelaavat Kai Pahlmanissa lokakuun lopussa ja jotkut 2007-syntyneet pelaavat viimeisen kilpailullisen ottelun jo syyskuussa.  
  • Viikko 41 – 1.trial viikko, avoin kaikille hakijoille. 
  • Viikko 42-44 – Molemmilla joukkueilla on loma 16-31.10.
  • Viikko 44 – Joukkueet aloittaa harjoittelun 1.11.
  • Viikko 45 – 2.trial viikko, avoin kaikille hakijoille.
 • TU18/1 -joukkueen trialsit alkavat viikolla 45 (6.11.-12.11.)
 • PU20/1 -joukkueen trialsit alkavat viikolla 46 (14.-20.11.)
 • M/1 -joukkue palaa harjoituskentille viikolla 45
 • M/2 -joukkue palaa harjoituskentille viikolla 45
 • N/1 -joukkue palaa harjoituskentille viikolla 45
Oletko kiinnostunut liittymään VJS:n huippu-urheiluvaiheen ykkösjoukkueeseen?

Kaikkien pelaajien, jotka ovat kiinnostuneita seuran huippu-urheiluvaiheen kilpajoukkueista, tulee täyttää ennakkokysely – TÄYTÄ KYSELY

Seuran edustajat valitsevat osallistujat trialseihin kyselyn pohjalta ja kutsuvat valitut pelaajat mukaan katsastusjaksolle.

LISÄTIETOJA

Jos sinulle heräsi kysymyksiä tai kaipaat lisätietoja, ota rohkeasti yhteyttä seuran huippu-urheiluvaiheen valmennuspäällikköön.  

Edward Finch
Huippu-urheiluvaiheen valmennuspäällikkö
edward.finch@vanha.vjs.fi
044 550 7414