VJS Huippu-urheiluvaihe 2021-2022

VJS:n pitkäaikainen panostus nuorimpiin ikäluokkiin ja laadukkaaseen junioritoimintaan on johtanut siihen, että laajoja laadukkaita ikäluokkia on noussut kohti aikuisiän kynnystä.  Kausi 2020-21 oli huippu-urheiluvaiheen osalta selkeästi menestyksekäs, kun sekä miesten, että naisten edustusjoukkueet pystyivät säilyttämään sarjapaikkansa tulevalle kaudelle nousijajoukkueina. Poikien osalta VJS pelasi A- ja B- SM-sarjoissa, saavuttaen paikat tulevan kauden SM-karsintoihin kummassakin ikäluokassa. Tytöissä nousimme ensi kaudeksi TU18 Ykköseen.

Koska olemme vakiinnuttaneet paikkamme kilpaurheilusarjoissa, on aika alkaa ottamaan seuraavia askeleita ja kehittämään toimintaamme entisestään. Seuran uusi strategia tulevalle nelivuotiskaudelle on valmis ja VJS haluaa tulevaisuudessa olla Johtava urheilijoiden kasvattaja. Lisätietoja uudesta strategiasta löytyy täältä

Tulevien vuosien aikana tulemme esimerkiksi eriyttämään edustusjoukkuetoiminto omaksi osakeyhtiökseen, uudistamaan ja kehittämään tyttöjen joukkuerakenteita vastaamaan paremmin kilpaurheilun vaatimuksia ja panostamaan merkittävästi huipulle tähtääviin pelaajapolkuihin niin poikien kuin tyttöjen osalta.

Huippu-urheiluvaiheen tavoitteet

Tarjota pelaajapolku jalkapalloammattilaisuuden kynnykselle

 • Pelaajat voivat kehittyä niin hyvin ja kilpailla niin korkealla tasolla VJS:ssä, että heidän ei tarvitse lähteä seurasta ennen kuin ammattilaisseura (Suomessa tai ulkomailla) tarjoaa heille ammattilaissopimuksen.

Menestyä yksilöinä

 • Pelaajia valitaan mukaan maajoukkueleireille ja he pelaavat maajoukkueissa.

Menestyä joukkueina

 • M/1 nousee Ykköseen vuoteen 2025 mennessä.
 • M/2 nousee Kolmoseen vuoteen 2024 mennessä.
 • PU20/1 pelaa SM-sarjassa joka vuosi ja parantaa säännöllisesti sijoitustaan edellisestä kaudesta.
 • PU17/1 pelaa SM-sarjassa joka vuosi ja parantaa säännöllisesti sijoitustaan edellisestä kaudesta.
 • PU16/1 on yli puolen välin kakkosessa joka vuosi.
 • N/1 nousee Kansallinen Liigaan vuoteen 2025 mennessä.
 • TU18/1 nousee SM-sarjaan 2023 mennessä, pysyy siellä vuosittain ja parantaa säännöllisesti sijoitustaan edellisestä kaudesta.

Huippu-urheiluvaiheen vaatimukset

 • Harjoittelu ja pelaaminen hyvässä kilpailullisessa joukkueessa on tärkeä askel kohti pärjäämistä SM-tasolla tai korkeammilla sarjatasoilla miesten tai naisten jalkapallossa. Jokaisessa seuran huippu-urheiluvaiheen ykkösjoukkueessa pelaajilta vaaditaan korkeaa motivaatiotasoa ja aitoa halua tehdä määrätietoista työtä sekä oman, että joukkueen kehittymisen ja menestymisen eteen.
 • Kilpailullisuudella on erittäin merkittävä rooli seuran ykkösjoukkueissa. Ykkösjoukkueiden pelaajaringit ovat kovatasoisia ja laajoja, joten peliaika ei tule ilmaiseksi – se pitää ansaita. Valitsemme kuitenkin ykkösjoukkueisiin vain sellaisia pelaajia, joiden uskomme pystyvän taistelemaan roolista joukkueen pelaavassa kokoonpanossa. Yksi valmentajien keskeisistä tehtävistä joukkueen arjessa on tukea pelaajia kokonaisvaltaisesti. Jokaiselle pelaajalle, joka on valmis sitoutumaan ja kehittymään, on tarjolla riittävästi peliaikaa viikoittain, sillä tasolla minkä valmennus näkee pelaajalle parhaaksi sillä hetkellä.

Huippu-urheiluvaiheen joukkuerakenne

Kilpatason joukkueet (miehet ja pojat)
M/1
Sarja Miesten Kakkonen
Vastuuvalmentaja Oskari Kujanen
Valmentajat Edward Finch, Petri Hyrkkänen
Harjoittelu 4krt/vk + aamuharjoitusmahdollisuus
Tukitoimet
 • Fysiikkavalmennus (1-2krt/vk)
 • Maalivahtivalmennus (2krt/vk)
 • Talenttivalmennus (valituille pelaajille)
Kausi 2021
 • Muutosten vuosi, jossa todella vahva toinen puolisko kaudesta
 • Säilymistaistelu jatkui viimeiseen päivään asti
 • Neljä U17/1 pelaajaa tekivät debyytin
Kausi 2022
 • Parantaa sijoitusta Kakkosessa tästä kaudesta (8. sija)
 • Uusi organisaatiomalli (osakeyhtiö)
Kausi 2025
 • Nousu Ykköseen
M/2
Sarja Miesten Nelonen
Vastuuvalmentaja [Rekry kesken]
Valmentajat Eero Oinonen
Harjoittelu 2-3krt/vk
Kausi 2021
 • Nousu Neloseen
Kausi 2022
 • Säilyttää paikka Nelosessa ja mahdollistaa nousu Kolmoseen kaudella 2023
 • Toimiva yhteistyö U20/1 ja miesten edustusjoukkueen kanssa
Kausi 2025
 • Vakiinnuttaa paikka Kolmosessa
PU20/1

PU20/1-joukkueen toimintaympäristö ei ollut menneellä kaudella halutulla tasolla. Tulevalla kaudella tulemme panostamaan merkittävästi siihen, että myös tästä joukkueesta tulee laadukas toimintaympäristö seuran huippu-urheilun pelaajapolulla ja selkeä askel PU17/1 ja M/1 välille.

Sarja A-SM karsinta
Vastuuvalmentaja Marko Johansson
Valmentajat Tomi Romppanen ja Juha Pekkanen
Harjoittelu 4krt/vk + aamuharjoitusmahdollisuus
Tukitoimet
 • Fysiikkavalmennus (1-2krt/vk)
 • Maalivahtivalmennus (2krt/vk)
Kausi 2021
 • Erittäin vaikea kausi takana
 • Joukkueessa oli hyvin eritasoisia ja eri motivaatiolla olevia pelaajia
Kausi 2022
 • Saavuttaa paikka SM-sarjassa
 • Vahvistaa asema merkittävänä joukkueena osana seuran kilpailullista pelaajapolkua
PU17/1

PU17/1-joukkue on seuran junioripuolen ”lippulaiva” ja selkein prioriteetti huippu-urheiluvaiheen juniorijoukkueista. Joidenkin U16-ikäisten pelaajan kannattaa siirtyä suoraan PU17/1-joukkueeseen kauden vaihteessa, mutta siitä ei kannata ottaa paineita eikä seura siihen painosta. Suurimmalle osalle U16-ikäisistä pelaajista PU16/1 on järkevämpi toimintaympäristö aluksi, PU17/1 joukkueeseen pääsee, kun pelaaja on siihen valmis.

Sarja B-SM karsinta + B Ykkönen (U16/1-yhteisjoukkue)
Vastuuvalmentaja Petri Hyrkkänen
Valmentajat Edward Finch, Hannu Patronen, [rekry kesken]
Harjoittelu 4krt/vk + aamuharjoitusmahdollisuus (ml. URHEA)
Tukitoimet
 • Fysiikkavalmennus (1-2krt/vk)
 • Maalivahtivalmennus (2krt/vk)
 • Talenttivalmennus (valituille pelaajille)
Kausi 2021
 • Sijoittuu sijalle 10. SM-sarjassa
 • Neljä pelaajaa pelasivat myös Miesten Kakkosessa
Kausi 2022
 • Saavuttaa paikka SM-sarjassa
 • Valmistaa useampi pelaaja ottamaan askel aikuisjalkapalloon lähitulevaisuudessa
PU16/1

PU16/1-joukkueen asema seuran strategiassa on tärkeä osa huippupelaajien kehityspolkua. Joukkue on ensisijaisesti tarkoitettu nuoremmille B-junioreihin saapuville pelaajille, mutta toki muutama paikka on tarjolla myös vanhemmalle B-ikäluokan pelaajille, joille joukkue on pelaajien kehityksen kannalta parempi paikka, ainakin kauden alussa.

Sarja B Kakkonen + B Ykkönen (U17/1-yhteisjoukkue)
Vastuuvalmentaja Toni Räisänen
Valmentajat Miguel Cervera López, Toni Setälä
Harjoittelu 4krt/vk + aamuharjoitusmahdollisuus (ml. URHEA)
Tukitoimet
 • Fysiikkavalmennus (1-2krt/vk)
 • Maalivahtivalmennus (2krt/vk)
Kausi 2021
 • Erittäin onnistunut yhteistyö U17/1 -joukkueen kanssa
 • Kolme pelaajaa pelasivat myös BSM-sarjassa
Kausi 2022
 • Tarjota U16-ikäisille pelaajille järkevän askeleen B-juniorivaiheeseen
 • Tarjota usealle pelaajalle mahdollisuuden nousta seuran PU17/1 -joukkueeseen kauden aikana tai viimeistään kauden päätteeksi
Yhteistyö

Ensi kauden aikana tehdään paljon yhteistyötä joukkueiden välillä huippu-urheiluvaiheessa, erityisesti PU16/1- ja PU17/1- joukkueiden välillä sekä PU17/1- ja PU20/1-joukkueiden välillä.

 • B-junioreiden yhteistyö sisältää yhteisen peliryhmän (PU17/2) B-poikien Ykkösessä, yhteisiä harjoituksia sekä säännöllisiä pelaajien siirtymisiä joukkueiden välillä harjoituksissa ja harjoitusjaksoissa. Tämä yhteistyö helpottaa PU16/1 pelaajia kehittymään kauden aikana kohti PU17/1-joukkuetta.
 • B-junioreiden ja A-junioreiden välinen yhteistyö sisältää yhteisiä harjoituksia sekä säännöllisiä pelaajien siirtymisiä joukkueiden välillä harjoituksissa ja harjoitusjaksoissa. Tämä yhteistyö tarjoaa pelaajille erilaisia mahdollisuuksia ja kokemuksia harjoitella ja pelata eri tasoilla ja erilaisissa peleissä.

Kilpatason joukkueet (naiset ja tytöt)
N/1
Sarja Naisten Ykkönen
Vastuuvalmentaja Pasi Hyyhö
Valmentajat Aku Jokinen, [rekry kesken]
Harjoittelu 4krt/vk + aamuharjoitusmahdollisuus
Tukitoimet
 • Fysiikkavalmennus (1-2krt/vk)
 • Maalivahtivalmennus (2krt/vk)
Kausi 2021
 • Sarjanousija 
 • Säilymistaistelu jatkui viimeiseen päivään asti
Kausi 2022
 • Vakiinnuttaa paikka Ykkösessä
 • Uusi organisaatiomalli (osakeyhtiö)
Kausi 2025
 • Nousu Kansallinen Liigaan
TU18/1

TU18/1-joukkueen runko tulee muodostumaan viime kauden TU15/1 joukkueesta, joka pelasi sarjapaikan Ykkösestä seuralle ensi kaudeksi. Nuori, tavoitteellinen ja motivoitunut ryhmä, jolla tavoitteet ovat selkeät. Nousta tulevien kausien aikana SM sarjaan ja luoda jatkumoa tuleville ikäryhmille seuran huippu-urheilun pelaajapolulla.

Sarja B Ykkönen
Vastuuvalmentaja Velimatti Helasterä
Valmentajat Aku Jokinen, Petteri Halme
Harjoittelu 4krt/vk + aamuharjoitusmahdollisuus (ml. URHEA)
Tukitoimet
 • Fysiikkavalmennus (1-2krt/vk)
 • Maalivahtivalmennus (2krt/vk)
Kausi 2022
 • Saavuttaa paikka SM-sarjassa
 • Valmistaa useampi pelaaja ottamaan askel aikuisjalkapalloon lähitulevaisuudessa

Perustason joukkueet (pojat)

Huippu-urheiluvaiheen valkoiset joukkueet (PU16, PU17, PU20) ovat perustason joukkueita, jotka tarjoavat kaikille halukkaille mielekkään ja laadukkaan toimintaympäristön, jossa pelaajat voivat harrastaa jalkapalloa hieman kevyemmin.

PU20/valkoinen
Sarja A Kakkonen
Vastuuvalmentaja Helder Gomes
Valmentajat Matti Sarpola
Harjoittelu 3krt/vk
PU17/valkoinen
Sarja B Kolmonen
Vastuuvalmentaja Toni Setälä
Valmentajat Ville Mantila
Harjoittelu 3krt/vk
PU16/valkoinen
Sarja B Kolmonen ja B Nelonen
Vastuuvalmentaja Sami Turunen
Valmentajat Ville Laine ja Tero Kaukonen
Harjoittelu 3krt/vk

Ikävaiheen urheilujohto

Valmennuspäällikkö: Edward Finch
Fysiikkavalmennus: Jukka Haarala
Maalivahtivalmennus: Ayoze Mentado
Talenttivalmennus: Hannu Patronen

Katsastukset

TU18/1 – joukkueen katsastukset alkavat viikolla 44.

N/1 – joukkueen katsastukset alkavat viikolla 44.

PU16/1 ja PU17/1 -joukkueiden yhteiset katsastukset alkavat viikolla 46.

PU20/1 -joukkueen katsastukset alkavat viikolla 46.

M/1 -joukkueen katsastukset alkavat viikolla 47.

Oletko kiinnostunut liittymään VJS:n huippu-urheiluvaiheen ykkösjoukkueeseen?

Kaikkien pelaajien, jotka ovat kiinnostuneita seuran huippu-urheiluvaiheen kilpajoukkueista tulee täyttää ennakkokysely

Seuran edustajat valitsevat osallistujat katsastuksiin kyselyn pohjalta ja kutsuvat valitut pelaajat mukaan katsastusjaksolle.

Lisätietoja

Jos sinulle heräsi kysymyksiä tai kaipaat lisätietoja, ota rohkeasti yhteyttä seuran huippu-urheiluvaiheen valmennuspäällikköön.  

Edward Finch
Huippu-urheiluvaiheen valmennuspäällikkö
Vantaan Jalkapalloseura
edward.finch(a)vjs.fi
044 550 7414