Palloliitto pilottiauditoimassa VJS:n vieraana

Palloliiton Henri Alho ja Taneli Haara saapuvat VJS:n vieraaksi esittelemään seurojen auditointijärjestelmän pilottia. Auditointijärjestelmä on seurakehittämisen työkalu ja samalla suomalaisen jalkapallon ohjausjärjestelmä.henrialho

VJS:n hallituksen jäsenet Rita Huttu ja Sirkka Sandberg yhdessä VJS:n päätoimisten työntekijöiden kanssa kävivät järjestelmän kolmen pääotsikon alaisia kriteereitä läpi. Pääotsikot auditointijärjestelmässä ovat johtaminen, urheilutoiminta ja viestintä sekä markkinointi.

Työkalu tulee tulevaisuudessa määrittämään seuran tason jokaisella näillä kolmella tasolla. Samalla se on loistava tarkastus työkalu seuran keskeisimpien toimintojen ja materiaalien olemassaolosta ja sisällön laadukkuudesta.

Jo tässä tilaisuudessa VJS-väki kävi hedelmällistä keskustelua toiminnan kehittämisestä.