VJS etsii osa-aikaista valmentajaa tyttöjen kilpajoukkueisiin

Vantaan Jalkapalloseura haluaa olla johtava urheilijoiden kasvattajaseura Suomessa. Kahdenkymmenen päätoimisen työntekijämme intohimona on yhdessä vahvasti sitoutuneen ja osaavan seuratoimijajoukon kanssa kehittää toimintaamme tätä tavoitetta kohti.

Uudessa strategiassa yksi painopiste on aiempaa vahvempi panostus tyttöjen kilpajoukkueisiin. Seuran tavoitteena on olla jatkossa yhä merkittävämpi toimija huippu-urheilun näkökulmasta myös naisten ja tyttöjen jalkapallossa. VJS on yksi 12 seurasta/seurayhteisöstä, joka on valittu mukaan Palloliiton tuki- ja toimintamalliin, painopisteenä 10-15 vuotiaiden toiminnan kehittäminen. VJS on myös mukana uudistetussa Helmaripolussa korkeimmalla tasolla (tasot 4 ja 5).

Yksi seuran keskeisimmistä painopisteistä on jo vuosia ollut erinomainen valmennus. Haluamme panostaa vahvasti siihen, että meillä on seuran kaikissa joukkueissa mahdollisimman laadukkaat valmennustiimit.

Etsimme nyt huipputyyppiä täydentämään C- ja B-tyttöjen kilpajoukkueiden valmennustiimejä. Hakijasta riippuen toimenkuvaan voidaan yhdistää myös mahdollisesti talenttivalmennusta.

***

Mitä etsimme?

 • Sinulla on jo kokemusta valmentamisesta 11v11 -maailmassa (mielellään myös kokemusta tyttöjen/naisten valmentamisesta), tai olet äskettäin lopettanut pelaajaurasi kilpailullisella tasolla ja olet innostunut ja motivoitunut aloittamaan oma valmentajaurasi
 • Olet sitoutunut oppimaan uutta osana valmennustiimiä ja haluat kehittää itseäsi valmentajana
 • Olet valmis sitoutumaan joukkueen ja seuran toimintaan ja toimimaan seuran linjausten mukaisesti
 • Omaat hyvät sosiaaliset taidot, joita kykenet hyödyntämään valmennustiimityöskentelyssä, kentällä pelaajien kanssa ja vuorovaikutuksessa vanhempien kanssa
 • Olet jo aloittanut kouluttautumisen liiton koulutusputkessa (mielellään ainakin UEFA C), tai olet valmis siihen sitoutumaan

Mitä saat?

 • Pääset työskentelemään huipputason jalkapalloseurassa, erinomaisissa olosuhteissa, jotka VJS:n oma halli, oma ulkokenttä ja kaupungin olosuhteet takaavat
 • Pääset kehittymään valmentajana erinomaisessa valmennusympäristössä, erinomaisten vastuuvalmentajien johdolla
 • Valmennuksen tukena on myös ikävaiheen oma valmennuspäällikkö sekä muut seuran päätoimiset erityisasiantuntijat kuten fysiikkavalmennuspäällikkö, maalivahtivalmennuspäällikkö ja urheilutoimenjohtaja

Tehtävänkuva

 • TU14/1 -joukkueen (2008-syntyneet) valmennustiimin jäsen
  • Joukkue pelaa ikäluokan korkeimmalla sarjatasolla T14 Ykkösessä
  • Joukkue harjoittelee lähtökohtaisesti neljä kertaa viikossa, pääosin iltapäivällä tai alku-illasta

 • TU18/1 -joukkueen (2006-2004-syntyneet) valmennustiimin jäsen
  • Joukkue pelaa B-tyttöjen Ykkösessä
  • Joukkue harjoittelee lähtökohtaisesti neljä kertaa viikossa ilta-aikaan

 • Lisäksi mahdollisesti valikoitujen pelaajien talenttivalmennus
  • henkilökohtainen kokonaisvaltainen tukeminen
  • yksilö- ja pienryhmäharjoittelu
  • videovalmennus

Valmennustehtävän lisätiedot

 • Valmennustehtävä alkaa sopimuksen mukaan
 • Valmennustehtävä on lähtökohtaisesti osa-aikainen ja tehtävästä maksetaan kilpailukykyinen korvaus, joka sovitaan osana sopimusneuvotteluja. Tulevaisuudessa mahdollisesti mahdollisuus myös päätoimisuuteen
 • Vaadimme lasten ja nuorten joukkueissa toimivia valmentajia esittämään oikeusrekisterikeskuksen myöntämä rikostaustaote lasten kanssa toimimiseen

***

Lisätietoja tehtävästä:

Sebastian Söderholm
Urheilutoimenjohtaja
041 504 7151
sebastian.soderholm(a)vjs.fi

Velimatti Helasterä
U13-U15 Valmennuspäällikkö
TU18/1 Vastuuvalmentaja
050 411 4009
velimatti.helastera(a)vjs.fi

Voit tutustua seuran joukkuerakenteisiin tämän linkin kautta:
https://vanha.vjs.fi/2021/10/04/kauden-2021-2022-joukkuerakenne-ja-valmennus/

Voit tutustua VJS:n toimintaan osoitteessa www.vjs.fi