VJS:n ohjeistukset koronavirustilanteeseen liittyen

Sivu päivitetty 15.2.2022. Ohjeita tarkennetaan tarvittaessa ja aina uusien ohjeistusten, suositusten ja rajoitusten myötä.

VJS ohjeistaa alla olevilla ohjeilla joukkueitaan toimimaan edelleen vastuullisesti ja omalta osaltaan ehkäisemään viruksen leviämistä. Seuraamme tiiviisti viranomaisten määräyksiä ja ohjeistuksia. Määräysten osalta toimimme ehdottomasti, ohjeistusten osalta käytämme kokonaisharkintaa, taataksemme pelaajillemme edelleen mahdollisimman turvallisen toimintaympäristön ja pitääksemme jokaisesta pelaajastamme kokonaisvaltaisesti huolta mahdollisimman hyvin.

Kaikkia toimintaohjeita on noudatettava jokaisen joukkueen osalta. Määräysten rikkominen aiheuttaa vuorojen menetyksen vähintään määräajaksi ilman taloudellista kompensaatiota.

VJS:N JOUKKUEIDEN JA RYHMIEN TOIMINTA TOISTAISEKSI

 • VJS:n kaikkien joukkueiden ja ryhmien toiminta on tällä hetkellä käynnissä normaalisti.
 • Kaikki toiminta ja tilat on mitoitettu niin, että turvavälit on mahdollista säilyttää niin halutessaan. Jokaisen joukkueen tulee noudattaa kaikessa toiminnassaan niin ulko- kuin sisätiloissakin terveysturvallista toimintatapaa.
 • Toiminnassa noudatetaan Terveysturvallisuussuunnitelmaa, jonka tulee olla kysyttäessä saatavilla jokaisella joukkueella. Mahdollisten tarkastusten sujuvoittamiseksi suosittelemme suunnitelman lataamista em. linkistä.
 • Koronapassi ei ole käytössä seuran käyttämissä olosuhteissa. Muutoksista ko. määräykseen tiedotetaan erikseen.
 • Aktia Areenalla tapahtuva VJS-pelaajien omatoimiharjoittelu on mahdollista, mikäli vuoron käyttäjä antaa siihen luvan ja osoittaa sille sopivan tilan.

OTTELUTAPAHTUMAT (yleisötapahtuma)

 • Sisätiloissa voi Aluehallintoviraston uusimman päätöksen mukaan 14.2.2022 alkaen järjestää yleisötilaisuuksia ilman rajoituksia. Päätöksen myötä yleisökielto sisätiloissa poistuu, mutta tapahtumien järjestäjien tulee edelleen huolehtia tapahtuman terveysturvallisesta järjestämisestä.
 • Yleisölle tulee vahvasti suositella kasvomaskin käyttöä.
 • Kioskipalvelut sekä WC-tilojen käyttö tulee Aktia Areenalla järjestää niin, että niiden terveysturvallinen käyttö on mahdollista. Myyrmäki-hallissa ei saa järjestää kioskipalveluja kaupungin ja ulkopuolisen palveluntarjoajan välisen sopimuksen vuoksi.
 • Hissikeskus-kentällä yleisöä saa olla kenttäalueella (=aitojen sisäpuolella), mutta vihreän alueen ulkopuolella. Kioskipalvelut sekä WC-tilojen käyttö tulee järjestää niin, että niiden terveysturvallinen käyttö on mahdollista.
 • Myyrmäen Jalkapallostadionilla järjestettävissä otteluissa yleisöä saa olla katsomoissa ilman henkilömäärärajoituksia. Kioskipalvelut sekä WC-tilojen käyttö tulee järjestää niin, että niiden terveysturvallinen käyttö on mahdollista.
 • Tapahtumissa tulee huomioida myös seuraavat toimintaohjeet:
  • myyntipisteissä käsidesit käytössä
  • vältä käteisen rahan käyttöä (tai tasaraha)
  • suosi valmiiksi pakattuja tuotteita
  • vältä tilanteita, jossa asiakas koskee astioihin (esim. termoskannut) yms.
  • sisätilojen myyntipisteissä minimi henkilöstö
  • myyntipisteen hoitajille suositellaan kasvomaskin/hengityssuojaimen käyttöä
 • Järjestävä joukkue on vastuussa edellä mainittujen ohjeiden noudattamisesta ja edelleen tiedottamisesta otteluhenkilökunnalle.

Toiminnassa on noudatettava niin edellä mainittuja, kuin aiempiakin turvallisuusohjeita, jotka löytyvät alta:

 • Toimintaan ei saa osallistua, jos on mitään sairastumiseen viittaavia oireita. Oireisen on hakeuduttava koronavirustestiin ja omaehtoiseen karanteeniin ohjeistuksen mukaisesti.
 • Etenkin ennen leirejä (mm. Huuhkaja- ja Helmaripolku-tapahtuma), turnauksia tai pitkiä vierasottelumatkoja pelaajien tulee tehdä oman olon arviointi, jossa käytetään apuna alla olevia kysymyksiä. Kyselyn oireiden ilmentyessä tulee käydä koronavirustesteissä ja saada negatiivinen testitulos ennen osallistumista.
  • Onko sinulla ollut kuluneen 14 vuorokauden aikana seuraavia oireita:
   • Yskä?
   • Kuumetta yli 37,5 astetta?
   • Kurkkukipua?
   • Hengenahdistusta?
   • Nuhaa?
   • Menettänyt haju- tai makuaistin?
   • Päänsärkyä tai lihaskipua?
   • Ripulia tai vatsakipua?
  • HUOM! Mikäli pelaajalla ilmenee oireita kesken tapahtuman, tämä tulee eristää muusta joukkueesta ja järjestää tälle yhdessä vanhempiensa kanssa kuljetus kotiin mahdollisimman nopeasti.
 • Suosittelemme vahvasti, että valmentajat, toimihenkilöt ja yli 12-vuotiaat käyttävät sisätiloissa kasvomaskia harjoittelun ulkopuolella. Kasvomaskin käytössä huomioidaan siihen liittyvät ohjeet.
 • Harrastustoimintaan kokoontuvat vain tarvittavat henkilöt: osallistujat, valmentajat, toimihenkilöt ja välttämättömät huoltajat. Muiden kuin toimintaan osallistujien ja ohjaajien oleskelu harrastus- ja pukeutumistiloissa minimoidaan.
 • Tapahtumiin osallistuvista pidetään luetteloa (säilytys min. 14 vrk)
 • Joukkuevarusteissa aina käsidesiä, kertakäyttökäsineitä ja käsipyyhkeitä
 • Jokaisella pelaajalla on harjoituksissa oma henkilökohtainen (kotona täytetty) juomapullo.
 • Joukkueiden yhteiset varusteet (liivit, mv-hanskat jne.) tulee pestä jokaisen käytön jälkeen.
 • Puku- ja pesuhuonetiloja tulee käyttää harkiten. Avoinna olevien vessojen käyttö on sallittua (tilassa vain yksi henkilö kerrallaan).
 • Kentälle ei saa sylkeä. Mikäli joudut aivastamaan tai yskimään, tulee se tehdä hihaan tai paidan sisään.
 • Käsi-, yskimis- ja niistämishygieniaan kiinnitetään erityistä huomiota. Kädet pestään huolellisesti ennen ja jälkeen harjoitukseen. Käsidesiä on oltava saatavilla harrastustoiminnan aikana.

KORONAVIRUKSELLE ALTISTUMINEN JOUKKUETOIMINNASSA

Joukkuetoiminnassa tapahtuneiden altistumisten kohdalla tulee toimia seuraavasti:

 • Asiasta tiedotetaan seuraa (toiminnanjohtaja), joukkueen toimihenkilöitä, altistuneita ja pelaajien vanhempia.
 • Ottelutilanteissa tulee olla yhteydessä myös vastustajajoukkueeseen ja ottelun tuomaristoon.
 • Lähtökohtaisesti joukkueen toiminta voi jatkua normaalisti. Alla olevien ohjeiden mukaisesti toimitaan, kunnes viranomaistahot toisin määräävät.
  • Ennakkotapausten ja tämänhetkisen tiedon perusteella toiminnassa tapahtunut altistuminen ei automaattisesti johda karanteeniin. Ole asiasta yhteydessä toiminnanjohtajaan.
  • HUOM! Viranomaisten ja lääkärien ohjeet saattavat muuttaa edellä mainittua tilannetta, ja näiden tahojen ohjeet ovat aina ensisijaiset. Huomaa, että tartunnan saanut henkilö voi levittää virusta eteenpäin jo 1-2 vuorokautta ennen oireiden alkamista.
  • Ennakkotapausten ja tämänhetkisen tiedon valmentajat tai muut toimihenkilöt eivät ole altistuneita, mikäli toiminnassa ei ole ollut lähikontaktia (palaverit sisätiloissa, pitkä keskustelu kasvokkain sairastuneen kanssa tms.). Samaa logiikkaa sovelletaan toisinpäin valmentajan tai muun toimihenkilön ollessa altistava henkilö.
  • HUOM! Mikäli yhdessä joukkueessa todetaan useimpia tartuntoja, keskustellaan joukkueen- ja seurajohdon välillä mahdollisten taukojen tai erityistoimenpiteiden tarpeesta.
 • Tartunnanjäljitys on tällä hetkellä ruuhkautunut, joten seuran joukkueiden tulee toimia näiden ennakkotapauksiin ja tämänhetkiseen tietoon perustuvien ohjeiden mukaisesti, kunnes viranomaisohjeistukset saapuvat. Toiminnanjohtaja auttaa tulkinnoissa ja linjauksissa tarvittaessa.
 • Viestintä tilanteesta on joukkueen toimihenkilöiden vastuulla, sillä viestin halutaan kulkevan suoraviivaisesti viranomaisten ja asianosaisten välillä, ja joukkueella on aina paras tieto altistuneista ja itse altistumistilanteesta. Seura avustaa tarvittaessa.

KARANTEENI JA SUOJAUTUMINEN

Noudatamme ohjeistuksissamme HUSin ohjeita

Jos sinut on asetettu karanteeniin koronavirukselle altistumisen vuoksi, noudata saamiasi viranomaisohjeita.

Linkit HUSin alueen kuntien karanteeniohjeisiin löydät täältä

Jos asut samassa taloudessa positiivisen kotitestin tehneen kanssa tai asut tai olet muutoin ollut läheisesti tekemisissä terveydenhuollossa tehdyssä testissä positiivisen tuloksen saaneen kanssa:

 • Vältä mahdollisuuksien mukaan kodin ulkopuolisia kontakteja, kunnes sairastuneen henkilön oireiden alusta on kulunut viisi vuorokautta. Jos useita perheenjäseniä sairastuu, viisi vuorokautta lasketaan viimeisimpänä sairastuneen oireiden alusta. 
 • Esimerkiksi harrastustoimintaan osallistumista tai vapaa-ajan vierailuja ei suositella.
 • Käytä kodin ulkopuolella FFP-hengityksensuojainta tai kirurgista suu-nenäsuojusta.
 • Jää etätöihin, jos se on mahdollista. Jos olet täysin oireeton, voit mennä töihin kasvomaskia käyttäen ja kontakteja välttäen.

Todettu koronavirustartunta: eristys ja verisuonitukosriskin oma-arvio

Jos sinulla on todettu koronavirustartunta laboratoriovarmennetulla koronavirustestillä, saat tiedon tartunnasta ja eristyksestä tekstiviestillä. Noudata saamiasi ohjeita. Jos sinut on asetettu eristykseen koronavirustartunnan vuoksi, noudata saamiasi viranomaisohjeita.

Linkit HUSin alueen kuntien eristysohjeisiin ja verisuonitukosriskin oma-arviointiin löydät myös täältä

 • Jos olet saanut positiivisen tuloksen kotitestistä ja jos olet perusterve ja sinulla on lieviä hengitystieoireita ja yleisvointisi on hyvä, ei yleensä ole tarvetta ottaa yhteyttä terveydenhuoltoon eikä hakeutua terveydenhuollon koronavirustestiin. Pysy kotona ja vältä kontakteja muihin kuin samassa taloudessa asuviin vähintään viiden vuorokauden ajan, siten että olet ollut oireeton vähintään kaksi vuorokautta.
 • Kerro sairastumisestasi henkilöille, joihin sinulla on ollut läheinen kontakti. Pyydä tartunnalle altistuneita välttämään kontakteja viiden päivän ajan siitä, kun viimeksi tapasitte, käyttämään FFP-hengityksensuojainta tai kirurgista suu-nenäsuojusta ja noudattamaan hyvää käsihygieniaa muita ihmisiä tavatessa. Tartuttavuus voi alkaa jo kaksi vuorokautta ennen oireiden alkamista.
 • Jos sinulla on todettu koronavirustartunta laboratoriovarmennetulla koronavirustestillä, saat tiedon tartunnasta ja eristyksestä tekstiviestillä. Noudata saamiasi ohjeita. Jos sinut on asetettu eristykseen koronavirustartunnan vuoksi, noudata saamiasi viranomaisohjeita.

PALUU TOIMINTAAN SAIRASTUMISEN JÄLKEEN

Paluu urheiluun COVID-19 taudin jälkeen – VJS:n ohjeistukset

Mikäli pelaajalla tai joukkueen toimihenkilöllä on hengitystieoireita, ei toimintaan tule osallistua. Toimintaan voi palata takaisin THL:n antamien ohjeiden mukaisesti. Seuratoiminta vertautuu ao. linkin takaa löytyvässä tekstissä mainittuun varhaiskasvatukseen ja kouluun.

THL – Lapset ja koronavirus

Lapsi pitää viedä testiin, jos hänellä on huoltajan tai terveydenhuollon ammattilaisen arvion mukaan koronavirusinfektioon sopivia oireita.
Koronaviruksen oireet

Lisätietoja koronavirusoireista THL:n sivuilta.

MATKUSTAMINEN

Muistutamme VJS-perhettä, että koronavirus on edelleen suuri maailmanlaajuinen riski. Pandemian takia tilanne voi edelleen muuttua nopeasti ja ennalta-arvaamattomasti. Matkustaminen kohottaa tartuntariskiä, ja nopeat muutokset COVID-19-epidemiatilanteessa ovat edelleen mahdollisia. Tästä syystä VJS toimii THL:n suositusten mukaan, ja suosittelee kaikille ulkomaille matkustaville täyden koronarokotussuojan hankkimista ennen matkalle lähtöä.

VJS:n joukkueet eivät kuitenkaan toistaiseksi osallistu ulkomaisiin turnauksiin. Tilannetta päivitetään kauden aikana.

Matkustamisessa tulee ehdottomasti noudattaa THL:n ohjeistuksia.

Pidetään huolta itsestämme ja toisistamme, toimitaan fiksusti ja vastuullisesti, ja pysytään terveinä!