VJS PU20/1 -joukkue aloittaa valmistautumisen kaudelle 2020-2021

PU20/1-joukkue pelasi jälleen vahvan kauden. Joukkue voitti talvella pelatun A-poikien SM-karsintasarjan. Varsinaisessa SM-sarjassa joukkue sijoittui kuudenneksi, siitä huolimatta, että toistakymmentä A-juniori-ikäistä pelaajaa pelasivat kesäkaudella pääsarjanaan miesten Kolmosta seuran edustusjoukkueessa. Kauden päätteeksi seuran edustusjoukkue nousi tulevalle kaudelle Kakkoseen.

PU20/1 -joukkue toimii tulevallakin kaudella vahvassa yhteistyössä seuran edustusjoukkueen kanssa ja toimii näin ollen loistavana ponnahduslautana nuorille tavoitteellisille pelaajille kohti miesten pelejä. Seuran edustusjoukkue koostuu pääosin nuorista pelaajista, joista useat ovat seuran omia kasvatteja.

PU20/1 -joukkue lähtee kauteen tavoitteenaan saavuttaa SM-sarjapaikka ja menestyä SM-sarjassa mahdollisimman hyvin. Lisäksi joukkueen tavoitteena on toimiva yhteistyö miesten kanssa ja tehdä pelaajakehitystä niin, että useampi pelaaja pystyy ottamaan askeleen miesten edustusjoukkueeseen ja tulevaisuudessa korkeammille sarjatasoille.

Joukkueella on korkeatasoinen valmennustiimi, joka koostuu joukkuevalmentajista, mv-valmentajasta ja fysiikkavalmentajasta. Joukkue harjoittelee lähtökohtaisesti neljä kertaa viikossa huippuolosuhteissa Länsi-Vantaan alueella.

Joukkueen toiminta käynnistyy katsastusjaksolla viikolla 47, jolloin toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita tulemaan näyttämään osaamistaan.

Katsastustapahtumat viikko 47

Maanantai 16.11. klo 19:30-21:00 Myyrmäen Jalkapallostadion
Kokoontuminen 15min ennen harjoitusten alkua.

Keskiviikko 18.11. klo 19:30-21:00 Myyrmäen Jalkapallostadion
Kokoontuminen 15min ennen harjoitusten alkua.

Perjantai 20.11. klo 19:00-20:30 Aktia Areena
Kokoontuminen 15min ennen harjoitusten alkua.

Ensimmäisen katsastusviikon jälkeen joukkue aloittaa normaalin harjoittelun, jolloin yksittäisten pelaajien yksilölliset katsastusjaksot jatkuvat tarpeen mukaan.

HUOM! Pelaajat, jotka ovat pelanneet menneellä kaudella muissa seuroissa ja pyrkivät VJS:n U20/1 -joukkueeseen tulevalle kaudelle, tulee ilmoittautua etukäteen katsastuksiin tämän linkin kautta.

Lisätietoja ja yhteydenotot:

Abdirisak Ahmed
045 351 3588
a.abdirisak(a)hotmail.com

VJS:llä on A-juniorivaiheessa myös kaikille avoin perustason joukkue PU20/2.

Mikäli olet kiinnostunut perustason joukkueen toiminnasta, ota yhteyttä suoraan kyseisen joukkueen vastuuvalmentajaan; Christian Leikkainen (045 211 8866).