VJS:n pelaajia kohti Hammarby IF:ää

Kolme VJS:n pelaajaa matkustaa keskiviikkona Ruotsiin jalkapalloseura Hammarby IF:n vieraaksi. Matkan aikana pelaajat harjoittelevat täysipainoisesti Hammarbyn juniorijoukkueen mukana ja opettelevat samalla urheilijan elämää.

VJS käynnisti vuonna 2014 yhteistyökuvion Tukholmalaisseura Hammarby IF:n kanssa. Ruotsin pääsarjassa Allsvenskanissa pelaava Hammarby tarjoaa osana yhteistyötä VJS:n pelaajille mahdollisuutta osallistua seuran juniorijoukkueiden harjoituksiin. Vuosi sitten neljä VJS:n pelaajaa sai mahdollisuuden tutustua seuran toimintaan. Tänä vuonna matkaan lähtee kolme VJS:n pelaajaa: Kasperi Laitila (-01), Otso Linnas (-01) ja Mathias Ahlblad (-03).

Keskiviikosta sunnuntaihin saakka kestävän matkan aikana pelaajat osallistuvat Hammarbyn juniorijoukkueen harjoituksiin ja toimintaan sekä opettelevat lisäksi urheilijan elämään kuuluvia taitoja. Pelaajien mukana matkalle lähtee VJS:n talenttivalmentaja Stefan Wikström.

”Tavoitteena on antaa pelaajille mahdollisuus kokea käytännössä, mitä urheilijaelämä vaatii. Se tarkoittaa harjoittelun ja pelaajapalaverien lisäksi käytännön taitojen opettelua. Käymme yhdessä kaupassa ja pelaajat opettelevat valmistamaan itse myös omat ruokansa ja keittämään aamupuuronsa.” kertoo talenttivalmentaja Stefan Wikström.

Toivotamme matkaseurueelle oikein hyvää matkaa ja intoa harjoitteluun!

Seuraa pelaajien kuulumisia matkan aikana VJS:n Twitter-tililtä: @VJSry