VJS valittiin Vuoden liikuttajaksi

VJS valittiin Vuoden liikuttajaksi Vantaan liikuntagaalassa. Kulttuuritalo Martinuksessa järjestetyssä gaalassa palkittiin vuoden 2023 ansioituneita urheilijoita ja liikuntatoimijoita.

Palkinnon kävivät vastaanottamassa urheilutoimenjohtaja Sebastian Söderholm ja hallituksen puheenjohtaja Annika Nyman-Paajanen.
Kuva: Veera Korjus

VJS palkittiin Vuoden liikuttajana Vantaan liikuntapalveluiden järjestämässä Vantaan Liikuntagaalassa. Valinta osui VJS:ään jo toistamiseen lyhyen ajan sisällä, sillä vuonna 2018 VJS oli myös Vuoden liikuttaja.

Palkinnon perusteluiksi nimettiin yli 1500 jäsenemme seuran yhteisöllisyys, madaltunut osallistumiskynnyksemme, omat olosuhteet sekä kilpailumenestyksemme. 10-vuotisjuhlavuottaan viettävä Vantaa Cup sai kiitosta vuosittain satojen junioripelaajien liikuttamisesta. Tärkeän maininnan sai myös harrastamisen tuki, joka on jo pitkään mahdollistanut monen pelaajan harrastamisen jatkumisen.

– Tuntuu aivan mahtavalta. Kiireisessä seura-arjessa turhan harvoin tulee pysähdyttyä miettimään, mitä kaikkea upeaa tuleekaan tehtyä kauden ja vuoden aikana. Siksi onkin hienoa, että muistutus siitä tulee tällaisen tunnustuksen muodossa oman yhteisön ulkopuolelta. Ennen kaikkea olen iloinen meidän työntekijöidemme ja vapaaehtoistemme puolesta, jotka ovat tehneet tämän kaiken. Tämä on ehdottomasti heille, toinen palkinnon vastaanottajista, hallituksemme puheenjohtaja Annika Nyman-Paajanen sanoo.

Nyman-Paajasen kanssa palkintoa oli vastaanottamassa urheilutoimenjohtajamme Sebastian Söderholm, joka veti palkintohaastattelussa yhteen muun muassa sitä, mitä omat olosuhteet taloudellisen puolen lisäksi vaativat.

– Päämäärätietoisuutta. Hulluutta. Rohkeutta. Vapaaehtoistoimijoita. Yhteisöä.

Kiitos Vantaan kaupunki, kiitos tukijat ja erityisen iso ja lämmin kiitos yhteisöllemme.

Artikkelia muokattu 1.3.2024: VJS oli vuoden 2018 liikuttaja, ei 2019.