Sinustako VJS:läinen? Tule kokeilemaan maksutta toimintaamme syksyn aikana!

Me, Vantaan Jalkapalloseura, olemme yli 1 800 ihmisen länsivantaalainen jalkapalloyhteisö. Tavoitteenamme on olla johtava urheilijoiden kasvattaja sekä vaikuttava yhteisön liikuttaja. Tämä tarkoittaa, että haluamme tarjota pelaajapolun jalkapalloammattilaisuuden kynnykselle, kasvattaa hallitusti pelaajamääriämme sekä olla tunnettu ja arvostettu länsivantaalainen yhteisötoimija.

Syksy on saapumassa ja kausi lähestyy päätöstään. Tuleva kausi tuo merkittäviä muutoksia seuramme toimintaan, kun uudistamme sekä joukkuerakennetta että organisaatiotamme. Joukkuerakenteen muutosten taustalla on pyrkimys tarjota tulevaisuudessa huipputason pelaajapolku tavoitella jalkapalloammattilaisuutta sekä tarjota ihanteellinen kehittymis- ja harrastamisympäristö yhä useammalle lapselle ja nuorelle.

Poikien U10-U15 ikäluokissa on tulevalla kaudella aiemman kahden tasojoukkueen sijaan kolme eri tasojoukkuetta, mikä mahdollistaa joka tasolla hieman pienemmät ja ennen kaikkea tasaisemmat peli- ja harjoitusryhmät.

VJS joukkuerakenne 1.11.2023 alkaen

Uudistuvasta toiminnastamme ja loistavasta kehitysympäristöstä kiinnostuneet ovat tervetulleita tutustumaan seuramme kilpa- ja perustason joukkueiden toimintaan jo tämän kauden puolella nykyisten joukkueiden harjoitusten yhteydessä.

Tarjoamme kaikille kiinnostuneille kahden viikon maksuttoman kokeilujakson, jonka aikana pelaaja pääsee kokemaan meidän aitoa arkitoimintaa vailla sitoumuksia. Kokeilujaksot ovat yksilöllisiä ja sovitaan aina pelaajan ja perheen kanssa erikseen. Kokeilemaan voi siis tulla ympäri vuoden, mutta luonnollisesti syyskaudella ennen uuden kauden alkua on erittäin hyvä ajankohta tulevaa kautta silmällä pitäen.

Ykkösjoukkueen toiminta on tarkoitettu erittäin motivoituneille kilpaurheilijoiksi tähtääville
pelaajille, joiden lajiosaaminen ja suorituskyky ovat Suomen kärkipäätä. Ykkösjoukkue
harjoittelee monipuolisesti joukkue- ja yksilötasolla, ja pelaajilta sekä perheiltä odotetaan
korkeaa sitoutumista ympärivuotisesti joukkueen toimintaan. Pelaajilta edellytetään myös
säännöllistä ja monipuolista omatoimista harjoittelua. Joukkueen tavoitteena on kilpailla ja
menestyä valtakunnallisesti sekä auttaa pelaajia kehittymään kohti ikäluokan huippua.
Joukkue tekee yhteistyötä Punaisen joukkueen kanssa.

Punaisen joukkueen toiminta on tarkoitettu motivoituneille ja kehityshaluisille pelaajille.
Punainen joukkue harjoittelee tavoitteellisesti, ja pelaajilta sekä perheiltä odotetaan
sitoutumista joukkueen toimintaan. Pelaajilta odotetaan myös säännöllistä ja monipuolista
omatoimista harjoittelua. Joukkueen tavoitteena on kilpailla ja menestyä alueellisesti sekä
auttaa pelaajia kehittymään kohti ykkösjoukkuetta. Joukkue tekee yhteistyötä oman
ikäluokan ykkösjoukkueen ja valkoisen joukkueen kanssa.

Valkoisen joukkueen toimintaan voi osallistua pelaajia erilaisilla motivaatio- ja
osaamistasolla. Joukkue harjoittelee sekä pelaa säännöllisesti ympärivuotisesti. Pelaajat
ja perheet määrittelevät itse oman sitoutumisen asteensa. Joukkueen sisällä pyritään
tasoryhmittelyn myötä löytämään jokaiselle pelaajalle sopiva toimintaryhmä. Joukkueen
tavoitteena on tarjota jokaiselle pelaajalle laadukas ja mielekäs toimintaympäristö.

Kilpatasosta kiinnostuneet pelaajat

Tulevalla kaudella seuraavissa ikäluokissa on ykkös- ja/tai punainen joukkue:

  • Pojat U9-U20 (2015-2004 -syntyneet)
  • Tytöt U12-U18 (2012-2006 -syntyneet)

Lapsi- (U6-U11) ja Nuorisourheiluvaiheessa (U12-U15) emme järjestä erillistä tryout-jaksoa, vaan toiminnastamme kiinnostuneille pelaajille järjestetään yksilölliset kokeilujaksot joukkueiden normaalissa arjessa. Mikäli olet kiinnostunut tulemaan kokeilemaan meidän toimintaa, täytä lomake, jonka jälkeen olemme sinuun yhteydessä ja sovitaan kokeilujaksosi ajankohdasta.

Huippu-urheiluvaiheen (U16-U20) osalta trials-viikot järjestetään loka-marraskuun aikana. Tarkemmat tiedot aikatauluista, käytännöistä sekä ilmoittautumisohjeet julkaistaan syyskuun loppuun mennessä. Lisätietoja voi tiedustella Huippu-urheiluvaiheen valmennuspäälliköltä Edward Finchiltä, edward.finch(a)vjs.fi

Perustasosta kiinnostuneet pelaajat

Perustason joukkueemme muodostuvat useasta toimintaryhmästä, jotka pelaavat useammalla eri sarjatasolla.

Poikien perustason toiminta tapahtuu tulevalla kaudella U9-ikäluokkaan saakka kaupunkialuejoukkueissa Myyrmäessä ja Vantaankoskella ja U10-ikäluokasta lähtien valkoisessa joukkueessa.

Tyttöjen perustason toiminta alkaa tulevalla kaudella jo U8-ikäluokasta lähtien, perustason joukkueet muodostuvat kahdesta peräkkäisestä ikäluokasta. U6 ja U7 -ikäiset tyttöpelaajat ovat osana ikäluokkien kaupunkialuejoukkueita, Myyrmäen joukkueessa on tyttöjen omat harjoitusryhmät mikäli tyttöpelaajia on riittävästi.

Joukkueisiin ilmoittaudutaan myClub-lomakkeella, jonka jälkeen joukkueen toimihenkilöt ovat yhteydessä ja sopivat perheen/pelaajan kanssa kokeilujaksosta.

Perustason joukkueet kaudella 2023

Klikkaa joukkueen nimeä, niin siirryt ilmoittautumislomakkeeseen.

2017/Myyrmäki & 2017/Vantaankoski (pojat ja tytöt)

2016/Myyrmäki & 2016/Vantaankoski (pojat ja tytöt)

2015/Myyrmäki & 2015/Vantaankoski (pojat ja tytöt)

Pojat 2014/Valkoinen

Tytöt 2014-2013

Pojat 2013/Valkoinen

Pojat 2012/ValkoinenJOUKKUE TÄLLÄ HETKELLÄ TÄYNNÄ, ilmoittautuminen jonoon mahdollista. Joukkue aukeaa viimeistään marraskuussa.

Tytöt 2012

Pojat 2011/Valkoinen

Pojat 2010/ValkoinenJOUKKUE TÄLLÄ HETKELLÄ TÄYNNÄ, ilmoittautuminen jonoon mahdollista. Joukkue aukeaa viimeistään marraskuussa.

Tytöt 2011-2008

Pojat 2009/Valkoinen

Pojat 2008/Valkoinen

Pojat 2007-2006/Valkoinen

Tytöt 2007-2005

Pojat 2005-2003/Valkoinen