REKRY: Etsimme valmentajia tyttöjen kilpajoukkueisiin 

Vantaan Jalkapalloseuran visiona on olla Johtava urheilijoiden kasvattaja ja yksi strategisista valinnoistamme on olla Kilpailullisesti menestyvä pelaajakehittäjä

Uudessa strategiassa yksi painopisteemme on vahva panostus tyttöjen kilpajoukkueisiin. Tavoitteenamme on olla tulevaisuudessa yhä merkittävämpi toimija huippu-urheilun näkökulmasta naisten ja tyttöjen jalkapallossa.

VJS on yksi 12 seurasta/seurayhteisöstä, joka on valittu mukaan Palloliiton tuki- ja toimintamalliin, painopisteenä 10-15 vuotiaiden toiminnan kehittäminen.

Olemme myös mukana uudistetussa Helmariliigassa korkeimmalla tasolla (tasot 4 ja 5), jossa seura oli kevätkierroksella tyttöjen osalta toiseksi menestynein seura. Naisten ja B-tyttöjen edustusjoukkueemme pelaavat tällä hetkellä Suomen toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Ykkösessä. 

Yksi seuramme keskeisimmistä painopisteistä on jo vuosia ollut erinomainen valmennus. Haluamme panostaa vahvasti siihen, että meillä on seuran kaikissa joukkueissa mahdollisimman laadukkaat valmennustiimit. Urheilutoiminnan osalta seurassamme työskentelee 15 päätoimista ammattilaista ja noin 50 oman toimen ohella toimivaa valmentajaa. 

Etsimme nyt huipputyyppejä täydentämään tyttöjen ja naisten kilpailullisten joukkueiden valmennustiimejä. Lopullinen työnkuva tarkennetaan yhdessä valmentajan kanssa, huomioiden hakijan osaaminen, motivaatio ja tavoitteet. 

Mitä etsimme? 
 • Sinulla on kokemusta valmentamisesta kilpailullisella tasolla (kokemus tyttöjen/naisten valmentamisesta katsotaan eduksi) ja/tai laaja-alainen kokemus pelaamisesta naisten huipulla  
 • Omaat hyvät sosiaaliset taidot, joita kykenet hyödyntämään valmennustiimityöskentelyssä, kentällä pelaajien kanssa ja vuorovaikutuksessa vanhempien kanssa 
 • Olet valmis sitoutumaan joukkueen ja seuran toimintaan ja toimimaan seuran linjausten mukaisesti 
 • Olet sitoutunut oppimaan uutta ja haluat kehittää itseäsi valmentajana, sekä seuran tyttö- ja naisjalkapalloilua entistä laadukkaammaksi 
 • Olet jo aloittanut kouluttautumisen liiton koulutusputkessa (mielellään ainakin UEFA C), tai olet valmis siihen sitoutumaan 
Mitä saat? 
 • Pääset työskentelemään huipputason jalkapalloseurassa, erinomaisissa olosuhteissa, jotka VJS:n oma halli, oma ulkokenttä ja Vantaan kaupungin olosuhteet takaavat 
 • Pääset toimimaan avaintehtävissä nuorten tavoitteellisten urheilijoiden kanssa 
 • Pääset kehittymään valmentajana erinomaisessa ympäristössä, osana ammattilaisorganisaatiota. Tukenasi on seuran ikävaihekohtaiset valmennuspäälliköt sekä muut seuran päätoimiset erityisasiantuntijat kuten fysiikkavalmennuspäällikkö, maalivahtivalmennuspäällikkö ja urheilutoimenjohtaja 
Tehtävän lisätiedot 
 • Tehtävä voi olla osa-aikainen tai päätoiminen ja alkaa 1.11.2022 tai sopimuksen mukaan 
 • Tehtävä on vahvasti valmennuspainotteinen ja voi koostua erilaisista joukkue- ja yksilövalmennustehtävistä  
 • Tehtävästä maksettava korvaus on riippuvainen lopullisesta työkuvasta ja sovitaan osana sopimusneuvotteluja 
 • Vaadimme lasten ja nuorten joukkueissa toimivia valmentajia esittämään oikeusrekisterikeskuksen myöntämän rikostaustaotteen lasten kanssa toimimiseen 
Haku 

Lähetä vapaamuotoinen hakemus osoitteeseen rekry@vanha.vjs.fi 31.7.2022 mennessä. Liitä hakemukseen ansioluettelosi, kuvauksen minkälaista työtä etsit (osa-aikainen / kokoaikainen) sekä palkkatoiveesi. Valikoitujen hakijoiden haastattelut toteutetaan elokuun kahden ensimmäisen viikon aikana. 

Lisätietoja tehtävästä antaa seuran urheilutoimenjohtaja Sebastian Söderholm. Ole yhteydessä sähköpostilla (sebastian.soderholm@vanha.vjs.fi), jonka jälkeen sinuun ollaan yhteydessä. 

Voit tutustua VJS:n toimintaan osoitteessa www.vjs.fi